03 stycznia 2015

zwolnienie z VAT

Witajcie Czytelnicy !

Jak po Nowym Roku? Szaleństwa się zakończyły i czas zacząć spełniać noworoczne postanowienia. Mam nadzieję, że Nowy Rok jest dla Was najlepszą motywacją do działania :)U mnie tak jest, jeszcze żyję długim urlopem, ale powoli wracam do rzeczywistości, codziennych obowiązków, ale także przyjemności m.in pisania kolejnego postu ;)






Dzisiaj rozważymy kwestię możliwości zwolnienia z VAT dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Zakładając swoją firmę musisz podjąć decyzję, czy chcesz zostać podatnikiem vat czynnym, czy skorzystasz ze zwolnienia z vat. Jeżeli jesteś zwolniony z vat nie musisz poświęcać czasu na naliczanie podatku, składanie deklaracji VAT-7 do Urzędu Skarbowego, a co za tym idzie płacenia do Urzędu tego podatku. Ale nie masz również prawa do odliczania vat-u od zakupów, ani wnioskowania do Urzędu Skarbowego o jego zwrot.


W tym przypadku należy się zastanowić, czy w Twojej działalności jest potrzebny VAT? Co możesz dzięki temu zyskać, a co stracić. Warto dokonać odpowiedniej kalkulacji, zastanowić się kim będą Twoi klienci, a także czy Twoje koszty będą opodatkowane podatkiem vat. To umożliwi Ci odpowiedź czy zwolnienie z vat-u to dobry wybór.


Aby pomóc Ci w wyborze podpowiem, że VAT-owcem nie opłaca się być, kiedy:

- Twoi klienci to firmy zwolnione z podatku VAT lub osoby nie prowadzące działalności, które nie mogą odliczać vat-u od zakupów
- nie dokonujesz wielu zakupów opodatkowanych vat-em

Jeżeli decyzja została podjęta - nie rejestruję się do vat-u warto wiedziec, z jakiego zwolnienia korzystasz i kiedy możesz utracić prawo do bycia "nievatowcem".


Istnieją dwa rodzaje zwolnień z vat: podmiotowe i przedmiotowe.
Zwolnienie podmiotowe - związane jest z wysokością osiąganego przychodu. Przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej podatkiem vat nie przekroczyła łącznie 150 000, 00 zł rocznie. Mówi o tym Art. 113 ustawy o VAT. Oczywiście jest to wartość proporcjonalna, więc jeśli zaczynasz działalność w trakcie roku podatkowego, wartość jaka Cię obowiązuje oblicza się według wzoru:


A = 150.000 zł × B/C
gdzie:
A -oznacza graniczną kwotę obrotu w proporcji do okresu prowadzonej działalności, której przekroczenie spowoduje utratę zwolnienia,
B -oznacza liczbę dni prowadzenia działalności, jaka pozostała do końca roku,
C -oznacza liczbę dni w roku podatkowym.


Zwolnienie przedmiotowe - związane jest z rodzajem wykonywanej działalności. W Art. 43 ustawy o VAT wymieniono czynności zwolnione z podatku vat bez względu na wysokość obrotów. Zwolnione z VAT przedmiotowo są:
- opieka medyczna
- usługi edukacyjne
- usługi związane z kulturą
- usługi ubezpieczeniowe i finansowe
W linku znajdziecie dokładny opis zwolnień przedmiotowych wyżej wymienionych usług. KLIK

Czy możesz zrezygnować ze zwolnienia z vat?
Jeżeli korzystasz ze zwolnienia na mocy Art. 113 ustawy o VAT ( zwolnienia podmiotowego) możesz z niego zrezygnować. Jest to możliwe pod warunkiem, że na piśmie zawiadomisz Urząd Skarbowy o zamiarze rezygnacji ze zwolnienia przed początkiem miesiąca w którym chcesz zrezygnować ze zwolnienia.

Czy mogę powrócić do zwolnienia z vat?
Jeżeli utraciłaś prawo do zwolnienia lub zrezygnowałaś ze zwolnienia dobrowolnie masz prawo ponownie z niego skorzystać, jeżeli oczywiście nie został przekroczony wspominany limit 150.000 tys. zł. Powrót do zwolnienia jest możliwy jednak nie wcześniej niż po upływie roku licząc od końca roku kiedy utraciło się zwolnienie lub z niego zrezygnowało. Chcąc powrócić do zwolnienia nalezy w Urzędzie Skarbowym złożyć druk VAT-R KLIK i zakreślić w nim pozycję 30 oraz wypełnić pozycję 38. Wydaje się to proste, jednak Urzędy Skarbowe uznają, że powrót do zwolnienia z VAT jest możliwy wyłącznie od początku danego roku. Uwaga: W niektórych przypadkach powrót do zwolnienia z VAT może wiązać się z koniecznością korekty VAT-u odliczonego przy zakupie towarów, środków trwałych, czy wyposażenia firmy w okresie, gdy przedsiębiorca był czynnym VAT-owcem. W praktyce oznacza to konieczność zwrotu części odliczonego VAT-u.


Limity:

  • na rok 2015 limit uprawniający do zwolnienia wynosi 150.000,00 zł 


Niektórzy przedsiębiorcy nie muszą zastanawiać się, czy rejestrować się do vat-u, czy wybrać zwolnienie. Są bowiem pewne rodzaje działalności, które bez względu na wielkość sprzedaży muszą zarejestrować się do vat-u. Dotyczy to przede wszystkim firm sprzedających alkohol, papierosy, metale szlachetne i przedmioty zawierające metale szlachetne, przedsiębiorcy świadczący usługi doradcze, a także prawnicze. 
Jak dokonać rejestracji do VAT, jaki druk wypełnić, jakie obowiązki wynikają z bycia "vatowcem" ? O tym w kolejnym poście :)



Miłego dnia !


7 komentarzy:

  1. Dzieki, uwtwierdzilas mnie w przekonaniu, ze jednak skorzystanie ze zwolnienia jest dla mnie lepsza opcja :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciesze się Nicola ;) Powodzenia w interesie i czekam na pierwszą dostawę :)

      Usuń
  2. Zapraszamy do dodania bloga w serwisie zBLOGowani! Mamy już ponad 4900 blogów z 22 kategorii.
    Należy założyć konto jako bloger i w 2 krokach dodać bloga do serwisu. Nasz robot sam pobiera aktualne wpisy i prezentuje je tysiącom użytkowników którzy codziennie korzystają ze zBLOGowanych. Dla blogera to korzyść w postaci nowych czytelników i większego ruchu na blogu. Zapraszamy!

    OdpowiedzUsuń
  3. Wcale nie tak łatwo ogarnąć zwolnienie z płacenia vat'u. Wg mnie powinni totalnie uprościć ten proces ;)
    ________
    www.ef-tax.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli prowadzimy firmę i mamy jakiś problem z kwestiami podatkowymi, księgowymi, finansowymi to trzeba doradzić się kogoś kto posiada wiedzę na ten temat zgodną z bieżącymi przepisami prawa. Dobrym rozwiązaniem będzie kontakt z biurem rachunkowym takim jak https://wzpartners.pl/oferta/payroll/ . Udzielają wsparcia firmom z całego kraju dzięki usłudze e-księgowości.

    OdpowiedzUsuń