18 lutego 2015

Zakładam firmę, jakie to proste

Cześć,
na początku chciałabym serdecznie podziękować za pozytywne opinie na temat bloga, za wiadomości, za odwiedziny, a także za pomysły na nowe posty. 

Dzisiaj postaram się Wam przybliżyć kwestię związaną z formalnościami dotyczącymi założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To bardzo duża odpowiedzialność, ale wbrew pozorom wypełnienie wniosku, a tym samym założenie firmy jest bardzo proste. Przekonajcie się sami :)



Przede wszystkim, aby osoba fizyczna mogła założyć działalność gospodarczą i tym samym zacząć funkcjonować jako firma musi wypełnić i złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG-1). Wraz z wnioskiem osoba, która chce założyć działalność gospodarczą składa oświadczenie o braku zakazów pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywego oświadczenia.

Wniosek CEIDG-1 działa jako tzn. system trzech okienek  i jest jednocześnie zgłoszeniem do Urzędu Skarbowego, ZUS-u/KRUS-u, a także GUS-u. 

Integralną częścią wniosku o wpis do CEIDG jest żądanie:
  •  wpisu lub zmiany wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (nadanie numeru REGON);
  • zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (nadanie numeru NIP)
  • zgłoszenia płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych (zgłoszenie do ZUS)
  • przyjęcia oświadczenia o wyborze przez przedsiębiorcę formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.

Co to takiego NIP i REGON?

NIP: Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w CEIDG jest numer identyfikacji podatkowej (NIP). Jeżeli wnioskodawca nie posiada, bądź nie pamięta swojego NIP powinien we wniosku o wpis do CEIDG zaznaczyć rubrykę "Nie posiadam numeru NIP". Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej NIP zostanie nadany/zweryfikowany i umieszczony we wpisie przedsiębiorcy w CEIDG automatycznie. Dla osób fizycznych prowadzących już działalność gospodarczą numerem identyfikacyjnym w CEIDG oraz właściwym identyfikatorem we wszelkich kontaktach z administracją podatkową jest numer NIP.

REGON: Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do posiadania unikatowego numeru REGON. Rejestr REGON jest zbiorem informacji o działających podmiotach gospodarczych w Polsce, aktualizowany na bieżąco przez Główny Urząd Statystyczny. Zakładając działalność gospodarczą numer REGON zostanie przydzielony nam automatycznie. Wypełniając dane we wniosku CEIDG-1, niejako wnosimy o nadanie numeru REGON. CEIDG przesyła informację do GUS-u o założeniu nowej firmy, od tego momentu w ciągu 7 dni Urząd Statystyczny nada nam unikatowy numer REGON. W związku z tym, numer zostanie nam przydzielony praktycznie bez wychodzenia z domu, za wyjątkiem wizyty przy rejestracji firmy. Należy pamiętać, że w przypadku kiedy jest to nasza druga lub kolejna działalność gospodarcza, numer REGON zostaje ten sam(jedynie firmie działającej przed rokiem 1999 zostanie nadany nowy numer), tak jak w przypadku numeru NIP


Aby zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna można:
  • zalogować się przez internet do CEIDG, wypełnić wniosek on-line, a także złożyć go i podpisać elektronicznie KLIK
  • zalogować się przez internet do CEIDG, wypełnić wniosek on-line i podpisać go w dowolnym Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta
  • przygotować wniosek w formie papierowej i podpisać go w dowolnym Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta
  • pobrać wniosek i wypełnić go bezpośrednio w Urzędzie Gminy lub Miasta, wtedy urzędnik przekształca wniosek na wniosek elektroniczny
  • przesłać wniosek listem do dowolnej gminy, podpis musi być poświadczony notarialnie.
Uważam, że najprościej jest udać się po prostu do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta i tam wypełnić wniosek CEIDG-1, gdyż na miejscu dokonujemy od razu podpisu i w razie wątpliwości, czy pytań możemy liczyć na pomoc urzędnika, dzięki czemu możemy uniknąć pewnych błędów.

Jak wypełnić wniosek? Zapraszam do zapoznania się z instrukcją.
KLIK



Krótko na temat dat i terminów, o których należy pamiętać rozpoczynając działalność, ale także prowadząc już firmę:

  • ZŁÓŻ WNIOSEK (datą złożenia wniosku jest data jego podpisania w Urzędzie, bądź też elektronicznie
  • ZAŁÓŻ DZIAŁALNOŚĆ (działalność możesz rozpocząć z dniem złożenia wniosku lub też we wniosku wskazać inną datę w przyszłości, w której zamierzasz rozpocząć działalność ( kilka dni wcześniej możesz złożyć wniosek))
  • ZAWIEŚ DZIAŁALNOŚĆ (działalność możesz zawiesić na okres minimum 30 dni a maksymalnie na okres 24 miesięcy. Jeżeli nie wznowisz działalności przed upływem 24 miesięcy firma zostaje wykreślona z rejestru i przestaje istnieć)
  • WZNÓW DZIAŁALNOŚĆ (data wznowienia działalności gospodarczej może być taka sama jak data złożenia wniosku o wznowienie działalności lub może być datą przyszłą)
  • ZAMKNIJ DZIAŁALNOŚĆ (w ciągu 7 dni musisz poinformować Urząd o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej)
  • ZMIEŃ WPIS ( w ciągu 7 dni musisz poinformować Urząd o dokonanych zmianach we wpisie do CEIDG)
Swój wpis możesz sprawdzić podając NIP lub inne dane firmy na stronie CEIDG. KLIK

To by było na tyle! W kolejnym poście przejdziemy do kwestii ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą bliżej poznając Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dzisiaj zapraszam Was do czytania, komentowania a także przesyłania pomysłów na kolejne posty na maila missaccountant@wp.pl.

Pozdrawiam.

8 komentarzy:

  1. hmm, to nie takie proste, pan Getek mi mówił że to spore przedsięwzięcie jest, trzeba się nabiegać i to ostro ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Może ktoś z Was może odpowiedzieć mi na pytanie jaki program do wystawiania rachunków uproszczonych? Szukam właśnie czegoś sensownego dla swojej firmy. Sporo dobrego słyszałem o ifirmie, korzystał ktoś z Was? Ciekawą możliwością jest możliwość korzystania z aplikacji na smartphonie i dostęp do danych w każdym miejscu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Formalności związanych z rozpoczęciem własnej działalności może być całkiem sporo. Chcąc rozpocząć prowadzenie firmy możliwie jak najszybciej, można rozważyć zakup gotowej zarejestrowanej już firmy. Istnieje obecnie wiele miejsc gdzie odbywa się sprzedaż udziałów w spółce z o.o krs a nawet całych społek.

    OdpowiedzUsuń
  4. To prawda, że założenie firmy do trudnych rzeczy nie należy, ale następnie jej utrzymanie to już tak. Najczęściej problemem jest płynność finansowa i jeśli pojawiają się z nią problemy przez nieterminowych klientów to można skorzystać z faktoringu https://www.nfg.pl/

    OdpowiedzUsuń
  5. Księgowość jest niezbędna w każdej działalności gospodarczej, a jej ewidencja umożliwia zarejestrowanie wszelkich zdarzeń gospodarczych spółki. Rachunkowość dostarcza informacje, które dla większych spółek są konieczne do podejmowania kluczowych decyzji. Jej prawidłowa ewidencja na początku może zajmować zbyt wiele czasu, dlatego stosowny outsourcing wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja polecam zapoznać się też z tym artykułem https://cvwork.pl/jak-zalozyc-firme-bez-wychodzenia-z-domu-7-prostych-krokow/ który przedstawia aktualnie najprostszy sposób założenia własnej firmy.

    OdpowiedzUsuń
  7. No ja nie wiem czy to takie proste, ale faktycznie jest wiele ułatwień. Na przykład tutaj https://extended.tools/ można znaleźć narzędzia, które świetnie zdają egzamin podczas procesu rekrutacji nowych pracowników

    OdpowiedzUsuń