02 sierpnia 2015

proces poszukiwania pracownika



Witam wszystkich!
      Dzisiaj postaram się przybliżyć kwestię rozmowy rekrutacyjnej, procesu zatrudnienia , a także podstawowych kosztów oraz obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika w firmie.
      Chcąc zatrudnić pracownika najpierw musimy go znaleźć. W dzisiejszych czasach wcale nie jest łatwo o osobę, która spełni nasze oczekiwania. Statystycznie około 75% przedsiębiorców ma problem ze znalezieniem pracownika, który okaże się odpowiednią osobą na poszukiwane stanowisko.
Rynek pracy bardzo się zmienił, a stare metody poszukiwania pracowników coraz częściej okazują się bezskuteczne. W jaki sposób więc skutecznie szukać pracowników?
      Metod poszukiwania pracowników jest bardzo dużo, od nas jednak zależy jaką metodę wybierzemy, a przede wszystkim, czy dana metoda okaże się dla nas skuteczna.




PROCES POSZUKIWANIA PRACOWNIKA


REKRUTACJA WEWNĘTRZNA:


   Proces polegający na awansie osób już zatrudnionych w firmie, na nowym stanowisku może wykorzystać wcześniej zdobyte doświadczenie i kontakty.
pracownik zna już firmę, może więc od razu przejść do wykonywania swoich obowiązków
   firma nie ponosi kosztów związanych z poszukiwaniem nowych kandydatów
możliwość negatywnych relacji, pomiędzy osobami, które do tej pory pracowały na tym samym stanowisku

REKRUTACJA ZEWNĘTRZNA: 
Proces, który polega na poszukiwaniu zupełnie nowego pracownika ze środowiska zewnętrznego.
 nowy pracownik wniesie do firmy nowe pomysły

 duże koszty związane z poszukiwaniem pracownika
 długotrwałe poszukiwanie osoby, która będzie odpowiednia na nasze stanowisko




GDZIE SZUKAĆ PRACOWNIKÓW " NA ZEWNĄTRZ" ?



  • Prasa
      Ogłoszenia w prasie są częstą firmą poszukiwania pracowników, warto zwrócić uwagę, iż takie ogłoszenie dociera tylko do osób zainteresowanych zmianą obecnej pracy lub osób które jej nie posiadają, oferta na pewno nie trafi do najlepszych kandydatów. Warto również wziąć pod uwagę koszty, które są związane z zamieszczeniem ogłoszenia o poszukiwanie pracownika w prasie.

  • Baza CV kandydatów
      Jest to jedna ze skuteczniejszych metod poszukiwania pracowników. Duże znaczenie ma tutaj nasze zaangażowanie, ponieważ umiejętne opisanie wymagań i oferty firmy pozwoli nam przeprowadzić wstępną selekcję kandydatów bez rozmowy kwalifikacyjnej. To bardzo ważne, gdyż nie będziemy tracić czasu, na rozmowę kwalifikacyjną z osobami nie spełniającymi naszych wymagań. Dodatkowym atutem jest dbanie o wizerunek firmy w internecie, dzięki temu możemy zainteresować swoją ofertą pracy również osoby, które są już w zatrudnieniu.

+szybkie dotarcie do kandydatów spełniających określone wymagania rekrutacyjne
+skrócenie czasu rekrutacji


  • Targi pracy
      W dzisiejszych czasach targi pracy cieszą się ogromna popularnością. Promując swoją firmę na targach pracy masz możliwość zaistnienia w świecie potencjalnych pracodawców. To możliwość spotkania ciekawych osobowości, które mogą wnieść dużo do twojej firmy.

+ skuteczna reklama firmy, 
+bezpośredni kontakt z kandydatami
+szansa na przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi pracownikami
- pracochłonność związana z przygotowaniem 

  • Poszukiwanie pracowników za pomocą agencji
      Kiedy nie masz czasu na szukanie odpowiednich pracowników możesz powierzyć to agencji. Przeprowadzi ona za Ciebie wstępną selekcję, ale również pomoże wdrożyć nowego pracownika w firmie.
+oszczędność czasu
-wysokie koszty obsługi

  • Łączenie rekrutacji z reklamą
      Ostatnio spotkałam się z formą poszukiwania pracowników poprzez reklamę. Świetnie przygotowana kampania reklamowa ukształtuje dobry wizerunek pracodawcy a także pomoże potencjalnym kandydatom na zainteresowanie się wolnymi stanowiskami w firmie. Zamieszczenie na końcu reklamy informacji o otwartym naborze zmotywuje ich do składania CV.
+dotarcie do ogromnej ilości osób
-wysokie koszty reklamy

-brak możliwości selekcji 


  • Urząd Pracy 
      Pracodawca może również skorzystać z bazy pracowników zarejestrowanych w Urzędzie Pracy, 
+brak kosztów związanych ze staraniem się o pracownika
+możliwość uzyskania dofinansowania na zatrudnianego pracownika
-kandydaci bez odpowiednich kwalifikacji



Temat zatrudnienia pracownika jest dość obszerny, w związku z tym podzieliłam go na kilka etapów.
W kolejnych postach, które pojawią się już w tym tygodniu:
  1. Jak powinna wyglądać rozmowa rekrutacyjna zarówno ze strony pracownika jak i pracodawcy?
  2. Jaki rodzaj umowy wybrać?
  3. Jakie koszty generują poszczególne umowy dla pracodawcy?

Miłej lektury ;)


16 komentarzy:

  1. To łączenie rekrutacji z reklamą widać znakomicie na wszystkich targach pracy studentów :) Mało kto z nich ma szansę być menedżerem w Lidlu, ale reklama jest olbrzymia "jaka spoko korporacja".
    Bardzo fajny blog, polecę innym :) zapraszam też do mnie!

    http://oszustwapodatkowe.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze szukanie dobrego pracownika to nie jest takie proste zadanie jakby mogło się wydawać. Ale uważam że chyba lepiej jest poświęcić na to odpowiednią ilość czasu.
    _______
    Biuro Rachunkowe Alfa

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej. Jeśli prowadzisz własną firmę, polecam współpracę z firmą Anegis: https://ax-dynamics.com/pl/microsoft-dynamics-ax. Zajmują się oni nie tylko konsultingiem, ale też np. różnymi szkoleniami ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli chodzi o systemy ERP https://www.connecto.pl/cennik-optima/, to są one obecnie bardzo skutecznym narzędziem wspierającym zarządzanie biznesem. Znajdują zastosowanie niemal w każdej branży, gdzie pełnić mogą całkiem odmienne funkcje. Najczęściej głównym ich zadaniem jest wspieranie zarządzania wszelkimi procesami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie firmy na rynku.

      Usuń
  4. Ja z kolei bardzo polecam Meritum - działają na Dolnym Śląsku, mój brat działa z nimi już parę lat, prowadzi sporą firmę transportową - http://www.meritum-cob.pl/doradztwo-podatkowe/

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeżeli prowadzimy naszą własną firmę to jak najbardziej odbywa się w niej wiele różnych procesów. Dlatego aby zająć się bezpośrednio prowadzeniem firmy ja zarządzanie procesami https://www.crowe.com/pl/services/konsulting/zarzadzanie-procesami przekazałam na zewnątrz.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  8. Każda duża firma, mająca osobny dział HR decyduje się na rozwiązania jak to proponowane przez https://www.teta-air.pl/. A mianowicie wdrożenie systemu wsparcia dla działu HR, który pozwala zautomatyzować wiele procesów tym samym pozwalając pracownikom działu HR na skupienie się na tych ważniejszych sprawach

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja jestem zdania, ze właśnie od tego są specjalistyczne działy HR i to im należy zlecać takie działania. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ich pracy to należy to skontrolować. Zresztą o audycie kadrowym napisano w http://www.pbp-bank.pl/kiedy-warto-przeprowadzic-audyt-kadrowo-placowy/ więc myślę, że trzeba wiedzieć czy go przeprowadzić.

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie raz słyszałem od właścicieli firm że łatwiej znaleźć pracę jak dobrego pracownika. Ale zgodzić się z tym nie mogę, sam byłem i poszukującym pracy i zatrudniającym. Jeśli wiemy gdzie szukać i jesteśmy w stanie zaoferować dobre warunki to znajdziemy osoby idealne do pracy. Ogłoszenia powinny być umieszczane na specjalistycznych portalach, jak https://fachpraca.pl/dla-firm/ . Można je tu zamieszczać bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jeśli prowadzicie własną działalność to pewnie przyda się wam znajomość Biuro rachunkowe w Krakowie to oni mają duże doświadczenie w tej branży i mogą zająć się waszymi księgami przychodów i rozchodów, księgowością czy kadrami.

    OdpowiedzUsuń
  12. Przeprowadzenie profesjonalnej rekrutacji to ogromny problem dla wielu firm. Profesjonalne przedsiębiorstwa korzystają z pomocy agencji zatrudnienia, dla których rekrutacje specjalistyczne to bułka z masłem.

    OdpowiedzUsuń
  13. na pewno są to ważne sprawy, ale moim zdaniem również dobrze jest wiedzieć komu zdecydowanie najlepiej zlecić prowadzenie księgowości. Muszę dodać, że ja w takiej sytuacji zlecam te czynności dla biura rachunkowego https://ksiegowakolobrzeg.com.pl/ i wiem, że jest to właściwe rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  14. To, że na dane stanowisko zgłasza się wiele chętnych to nie znaczy, że jest wśród nich odpowiednia osoba do pracy. Rekruter jeśli ma odpowiednie narzędzia to może taką osobę wśród aplikujących znaleźć, pomocna może być taka analiza indywidualna https://extended.tools/extended-disc-analiza-indywidualna/ i inne narzędzia HR przygotowane przez tą firmę.

    OdpowiedzUsuń
  15. Współpraca z https://biuro-rkb.pl/ zmieniła moje postrzeganie usług księgowych. Nie tylko zajęli się oni wszystkimi aspektami mojej księgowości, ale również zapewnili mi dostęp do nowoczesnych narzędzi online, które ułatwiają bieżące zarządzanie finansami firmy. Ich zespół jest zawsze gotowy odpowiedzieć na moje pytania i rozwiać wątpliwości, co daje mi poczucie bezpieczeństwa i stabilności finansowej.

    OdpowiedzUsuń